ardıl çeviri

Ardıl Tercüme

Sözlü çeviri türlerinden biri olan ardıl tercüme daha çok video konferans görüşmeleri, yabancı konuk ağırlama, yabancı futbolcu tercümesi gibi pek çok faaliyette tercih edilen bir çeviri türüdür. Bunun yanı sıra simultane çeviriye oranla risk oranı daha düşük olan ardıl tercüme, daha sıklıkla tercih edilmektedir.

Ardıl Tercüme Uzmanlık Gerektirir

Sözlü tercümenin her alt türü kesinlikle ciddi bir uzmanlığı gerektirir. Özellikle ardıl çeviri türünü kullanan çevirmenlerin, kaynak dilin yanı sıra hedef dile de oldukça iyi seviyede hakim olması gerekir. Ardıl çevirinin en belirleyici özelliği tercümanın çeviri işlemi sırasında hiç bir teknik ekipman kullanmasına gerek olmamasıdır. Bu çeviri türünde tercüman, konuşmacının ifadelerini cümle cümle hedef dile aktarır. Çevirmen, ancak konuşmacının sözleri bittikten sonra dil aktarımını gerçekleştirir.

Ardıl Tercümenin Yaygın Kullanımı

Bu çeviri türü genellikle az sayıda kişinin olduğu durumlarda tercih edilir. Konuşmacı kişi, konuşmasını yaklaşık 3-4 cümle olacak şekilde bölümlere ayırır. Böylece çevirmen bu cümleleri not alarak, konuşmacının ifadesinde durakladığı zaman aralıklarında tercümeyi yapar. Ancak toplantının resmi boyutu arttıkça konuşma içeriği daha az parçalara bölünür ya da tamamı sonlandıktan sonra tercüme işlemine geçilir.

Ardıl Tercümenin Sıklıkla Tercih Edildiği Durumlar

Ardıl çeviri türünün aşağıdaki ortam ve durumlarda sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz:

  • Video Konferans Görüşmeleri,
  • Yabancı Futbolcu Tercümeleri,
  • Yabancı Konuk Ağırlama,
  • Şantiye Gezileri,
  • Bilirkişi Heyetleri,
  • Telefon Görüşmeleri,
  • Uluslararası Fuar ve Organizasyonlar,
  • Mülakatlar,
  • Basın Toplantısı

gibi durumları örnek verebiliriz.

Teklif Al

En Cazip Sözlü Tercüme Fiyatları

Her alan ve sektördeki ardıl tercüme gereksinimleriniz için Türkiye’nin en cazip fiyatlarını veren DİLLİ Tercümanlık büromuza ulaşabilirsiniz.  Ana dilinde, deneyimi ve ilgili alanlarda uzmanlığı bulunan çevirmen kadromuz ile en uygun fiyat tekliflerimizle sizin çözüm ortağınız olmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla da sektördeki en avantajlı fiyatları, müşteri odaklı hizmet anlayışımızla buluşturarak; siz müşterilerimize dil konusunda geniş çözüm olanakları sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Çözüm Odağınız Olmak İçin Bir Tık Uzağınızdayız

Sonuç olarak bütün çeviri ardıl çeviri türlerinde kavramsal olarak tam karşılığını içeren, objektif ve kaliteli çeviri hizmetlerimizle tanışmak için sizi büromuza bekliyoruz. Büromuzu ziyaret etme imkanınızın olmadığı durumlarda; web sitemiz üzerinden veya telefonla bizlere ulaşarak fiyat teklifi alabilir ve hizmetlerimizle tanışabilirsiniz.